W chwili planów budowy domu bądź wymiany pokrycia na dachu przychodzi moment, gdy należy wybrać odpowiedni materiał, których w sklepach jest dziś całkiem sporo. Czytając poniższy artykuł poznasz większość zalet jednego z wariantów, a dokładniej blachy dachowej.

O czym powinieneś pamiętać planując zakup blachy na dach?

Przed zakupem materiałów trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Poza ceną powinieneś zwrócić uwagę między innymi na to, jaką grubość ma blacha – ta grubsza jest o wiele cięższa, ale jest jednocześnie sztywniejsza i solidniejsza od wersji cieńszej. Innym ważnym aspektem jest grubość oraz typ powłoki, zabezpieczającej całość — te najtrwalsze to HPS i PVDF. Ważny jest też typ zabezpieczenia antykorozyjnego — zwłaszcza dla blachy stalowej, ją pokrywa się zazwyczaj warstwą alucynku.

Jaka blacha na dach jest najlepsza?

Blacha dachowa ma różne parametry i może się różnić kształtem oraz materiałem wykonania. Obecnie na podium najchętniej kupowanych wariantów blach są trzy jej wersje.

Pierwszy wariant to blacha dachowa trapezowa, która jest gięta i pokryta regularnymi wyżłobieniami, taki kształt powoduje, że doskonale odprowadza wodę.

Wariantem numer dwa jest blacha na dach płaska – ma niską cenę oraz regularną formę i jest łatwa do ułożenia.
Trzecia możliwość to blachodachówka – jest popularna i uniwersalna, dostępna w wielu odcieniach i świetnie imituje droższe pokrycia.

Jakie zalety ma blacha na dach?

Jednym z największych walorów blachy dachowej jest jej uniwersalność. Duży wybór odcieni i wzorów sprawia, że sprawdza się w większości budynków. Jest to produkt wysokiej jakości, wszystko za sprawą wyjątkowej trwałości oraz szczelności. Pośród wielu zalet, jakie ma blacha na dach znajduje się też łatwy montaż oraz możliwość dopasowania do dachu przez docięcie do dowolnego kształtu i rozmiaru. Na liście wad znajduje się z pewnością odgłos kropel deszczu, a także obecność śniegołapów, które są potrzebne na dachach o większym spadzie. Na szczęście plusy przeważają, dzięki czemu blacha dachowa nadal pozostaje numerem jeden w dziedzinie pokryć dachowych.